Prejsť na obsah
Tehotenské vychytávky

Tehotenské vychytávky

Hovorí sa, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Nebudem oponovať. Áno, je to krásne. Je to zázrak. Je to neuveriteľné. Miestami je to pre ženu pocit absolútnej dokonalosti, lebo vyrobiť vo vlastnom tele nového človiečika skrátka nič iné ako dokonalosť byť nemôže. Čoho je to naše telo všetkého schopné, však? Pribrať za dva mesiace desať kíl... wooow! Ale icte voľakam! To som predsa nemyslela! Cítiť ako sa vo vašom tele stále viac hýbe nový človiečik, mať v tele dve a viac sŕdc, mať v sebe naozajstného človeka, ktorého jedného dňa objímete... áno je to najkrajšie obdobie v živote ženy! Je to naozaj zázrak a dokonalosť.

A bez rozpakov si dovolím skonštatovať, že je tehotenstvo zároveň jedným z najnepohodlnejších, najstrachovejších, najnepríjemnejších, najspotenejších, najugrcanejších, najnepríjemnejších, najnepokojnejších, najzadychčanejších, najmindžujúcejších, najvyčerpávajúcejších, najemotívnejších, najurevanejších a najobmedzujúcejších období v živote ženy. Skrátka je to všeobecne naj obdobie. Tak či onak.

Foto: © Alex Kiňová, 2019


A tak som sa rozhodla napísať tento blog na tému: Tehotenské vychytávky. Je to nechutne reklamný blog prešpikovaný komerciou a produktami... ktoré pomáhajú. Zatiaľ sa zo mňa nestala verejne píšuca osoba, ktorá sa nechá uplatiť, takže si môžete byť isté, že to, čo vám sem napíšem je naozaj. Že tu nájdete naozaj moje úprimňácke pomôcky a vymoženosti, ktoré ľúbim každým svojím hormónom a maternicou... a dvoma srdéčkami. Tak poďme na to.


DOBRÁ GYNEKOLOGIČKA
Za najväčšiu vychytávku považujem dobrú gynekologičku/dobrého gynekológa. Chcela som napísať, že popi*i gynekologičku, lebo veď na tú časť sa zvyknú gynekológovia orientovať. Ale hovorím si, nie každému musia vyhovovať takéto slová, takže ostaňme u dobrej gynekologičky. Momentálne prežívam (niekedy extrémne) svoje druhé tehotenstvo a rozdiel medzi doktormi počas prvého a druhého čakania je veľmi citeľný. Mne osobne vyhovuje, že je žena. Že je matka, že je približne v mojom veku, že je priama, má zmysel pre humor a akceptuje moje strachy a občasnú hystériu. Všetko s prehľadom a spomínaným humorom. Keď mi robí sono, usmieva sa, náš človiečik sa jej páči. Keď som ju s plačom prosila, aby mi v maternici hľadala aj to druhé dieťa, lebo isto čakám dvojičky, hľadala. Bez zbytočného zastrašovania dlhosiahlymi popismi mi jednoslovne a priamočiaro odpovie na premotivované otázky, aké vie len tehotná žena sformulovať. Nerobí z tehotenstva chorobu a naozaj ju zaujíma ako sa mám(e). Toľko by som. Och a je krásna a keď počas vyšetrovania povie “viem, že je to nepríjemné”, viem, že naozaj vie, lebo je žena. Keď mi to tvrdil môj exdoktor, vždy som sa ho opýtala, ako to môže vedieť. Nikdy sa nezasmial. Ako viem, že je naozaj dobrá? Dôverujem jej a cítim sa aj vďaka nej bezpečne. A ako to pekne naformulovala moja “učka” gravid jógy: “Dôležité je uvedomiť si, či od doktora nevychádzate viac vystrašená, ako keď ste k nemu išli. Ak áno, zmeňte ho.” Tak mám túto moju...

MEDZINOŽNÍK
Znie to... všeliako. Ja viem. A áno, dáva sa to medzi nohy. A áno, je to úľava mať ho medzi nohami. Je najlepší, aj keď sa vám na prvý pohľad môže zdať obrovský. Jeden som mala aj počas prvého tehotenstva, a potom som na ňom rok a pol kojila (nie, ja som nedojčila, ja som kojila). Potom som ho s nadšením posúvala a posúvala ďalej až sa niekde stratil, predpokladám, že na ňom dodnes (relatívne) spokojne fučiac spí nejaká pani s obrovským bruchom. A tak mám druhý. Jejda. Je to špeciálny tehotenský vankúš. Vhodný pre psychické a fyzické zdravie a pohodu. Objednávanie tohto druhého medzinožníka bolo priam rituálnou záležitosťou. Dojalo ma, že ho objednávam opäť. Normálne som sa rozrevala. Bolo to akési zhmotnenie toho, že naozaj naozaj a naozaj budeme mať nového človiečika. V sekunde sa mi premietlo všetko pekné, čo som s medzinožníkom medzi nohami, či pod prsiami zažila. Dobre, dobre, čo je to ten medzinožník? Je to velikánsky podlhovastý vankúš, na vrchu stočený, ktorý prudko tehotnú ženu uloží do znesiteľnej polohy. A ktorý sa dá potom zviazať a slúži ako vankúš na kojenie. Pani Patrícia, zvaná tiež Hederviga, Búh vám žehnej za toto dobro v tomto nepohodlnom období!

www.medzinoznik.sk

(na stránke je napísané, že momentálne neprijímajú nové objednávky, ale verím, že raz zase začnú)

TEKVICOVÝ OLEJ
Poďme teraz pre zmenu k fyzickej súčasti tehotnice márnivej. No ako by som to. Tie črevá úbohé, utláčané maternicou, to nemajú v tomto období jednoduché. Hlavne ak sa napchávate železom... povedzme si otvorene: nie je to vždy ľahké vykakať sa. Pravidelná stolica je zázrak. Bože, snáď toto nebudú čítať príliš nezainteresovaní ľudia, lebo je to fak o hovne téma. Ale kakať je pre tehotnú ženu prenádherný pocit. Naraz toľká ľahkosť v toľkej neľahkosti, toľko miesta v preplnenom bruchu. No nádhera. Žeeee? Ja osobne si teda myslím, že aj tak je najväčším vyslobodením až klystír, ale aj tekvicový olej je bájo. Mám doma oleje od výmyslu sveta, ale nejako intuitívne som siahla po tomto a začala som si ho dávať ráno nalačno. Potom pohár teplej vody (s citrónom alebo bez). Po pár šťastných dňoch som sa rozhodla vygúgliť, čo to vlastne jem a zistila som, že intuícia ma opäť nesklamala. Používam tento a viac si o ňom prečítate tu...

GLOBIFER

Keď som už spomínala železo, Globifer je železo, ktoré neupcháva a je to tzv. Hémové železo. Prírodné železo. Písala som o ňom blog tu. A teraz ho pripomínam. Niektoré spolu skoromamy mi písali, že okrem toho, že funguje proti únave, funguje aj pri nevoľnostiach. S týmto skúsenosti nemám, len teda posúvam každú dobrú informáciu ďalej. Som rada, že ho bežne odporúčajú aj lekári. Síce je drahšie, ale podľa mojich vlastných skúseností je to naozaj zatiaľ najlepšia alternatíva ako do seba dostať toho ferra. Počas prvého tehotenstva bola každá moja návšteva záchoda utrpením. Prosto to bolo úmorné. Priala som si kakací cisarák... fakt.

FEMINATAL
Raz sa mi ozvali takí ľudkovia, že vymysleli kozmetiku pre ženy. Jeden pán doktor gynekológ so svojou pani manželkou a šikovnými slovenskými výrobcami. Reku, či im nepomôžem ich nádpady dostať na svetlo sveta. A ja som sa na to kukla, ňuchla som, natrela a sľúbila, že pomôžem. Lebo veľmi sympatické to je celé. Počas nevoľností som pila ich zázvorovo-malinový čaj. Nemôžem povedať, že som sa od toho momentu cítila znovuzrodená a odbehla polmaratón. Nie. Bohužiaľ. Ale bolo to nesmierne príjemné pochlastaníčko. Ale nie o tom som chcela. O inom. Je to pre mňa, ako ženu v očakávaní s neutíchajúciu potrebou užiť si to čo najviac, lichotivé, že na mňa niekto takto myslí. OK, aj na vás. Tak teda prípravky bez zbytočných chemikálii: intímny gél (také tie prírodné ja normálne vyhľadávam, je to moje hobby..lebo sa z nich maximálne teším. Tento v zložení: šípkový extrakt, aloe vera, jojobový olej, pantenol, kyselina mliečna a vitamín E), olej na masáž hrádze, tonikum na opuchnuté čongále, telové mlieko na namáhanú pokožku a ako bonus čaj na dojčenie. Tak teda, šírim tieto dobré správy a teším sa, že sa niekto takto intenzívne a zodpovedne venuje ženám očakávacieho typu. Je mi to veľmi veľmi sympatické. A teda všetky produkty sú krásne voňavé, príjemné a prudko obľúbiteľné. Plusom je, že sú naše lokálne. A to treba podporiť. Blahoželám vám, Feminatal. Úprimne.


PEKNÉ ŠATY
Počas prvého tehotenstva som mala dvoje zdedené tehotenské tepláky, tri tehotenské tričká a dvoje krásne šaty. Jedny som si kúpila a druhé som zdedila. Áno, stačilo mi to. Lebo som bola na rizikovom a tak som nikam nechodila... takže bolo jedno v čom nikam nechodím. Bola som z ležania tučná, nemotorná, unavená, nehybná. Nebolo to nič príjemné. Fakt nie. Zažiť si pekné obdobie tejto čakačky na bábo nie je samozrejmosťou a ja si to naozaj naplno uvedomujem. A preto si to pekné užívam ešte plnšie ako najplnšie. Som si povedala, že kým sa dá, kým môžem a teda zatiaľ vďakabohu možem, budem pre to pekno robiť všetko. Neviem, či to tak máte aj vy, ale ja sa s tým bruchom stále obzerám. Minule sa ma nejaká kamarátka nemamového typu pýtala, prečo si prepánajána všetky tehotné ženy na fotkách tak čudne chytajú brucho. Že na čo je to dobré. Tak som jej odpísala, že to je v prvom rade preto, aby to brucho bolo dobre vidieť. A tiež toto: “Neviem. Tehotná žena si drží brucho (aspoň ja) stále a rôznymi spôsobmi. Po prvé preto, lebo to mega zavadzia a po druhé preto, lebo ho veľmi ľúbi. A napríklad ja si to brucho na fotkách držať budem, lebo ho konečne nemusím skrývať (čo sa už ani nedá) a tak budem naňho pyšne upozornovať, že: Aha, čo sa nám podarilo, lásku do brucha preniesť!” Pekne som to, však? Ja sa cítim trochu divne, predsalen je čudné, čo všetko sa mi deje s telom v tak krátkom čase, ale aj tak sa cítim krásna. A nie len preto, že konečne nemusím zaťahovať brucho, keď mám obtiahnuté šaty. Ale späť k téme. Mám krásne šaty. Tehotenské, netehotenské no vhodné pre tehotnú osobu. Nemám ich veľa, ale mám veľa tipov ako sa vyfintiť aj v oplodnenej situácii. Vraj sa nie je kde obliekať? Vraj len dve veci tehotenské majú na celom svete? Nie nie. Ale o tom až neskôr... nafotím to, popíšem, dám tipy... dobre? Urobím blog o tehotenskej móde. S otlačenými ponožkami na členkoch. Musela som :) Inak... neviem, či je pekné, že sa dajú prsia, teda to, čo tehotnej žene narástlo namiesto didiek, položiť na brucho, ale je to hovädsky pohodlné a odľahčujúce!

PARÍŽSKY ŠALÁT A BIELE ROŽKY
Naposledy som zjedla na obed 20 dkg. parížáku, poprášeného 5 dkg. pikantného, šesť rožkov, šunkovú salámu 17 dkg. a jeden Pribináčik. Čokoládový. To je jednou z absolútnych vychytávok. Dovoliť si dovoľovať si. A potom si teda dávať ten tekvicový olej nalačno. Toto som musela... skrátka... je to vychytávka dovoliť si a nesťahovať brucho. Je to krásne obdobie. A prosím vás, nekupujte tie z obchodu!!! Pekne také z lahôdok alebo priamo z podnikovej predajne Ryby!

TEHOTENSKÉ APLIKÁCIE
Mám rada, ak mám na informácie normálny zdroj. Ak ich nemusím hladať na pofidérnych diskusiách plných nasratých mamičiek, ktorých zámerom, je dať vám naozaj dobré rady... ktoré vás však akurát vystrašia. Ja gúglim veľa, ale robím to naozaj preto, aby som mala dosť inšpirácie na písanice moje. Ale čo sa týka informácií pre mňa samotnú, mám dve tehotenské appky priamo v telefóne, ktoré ku mne... teda vlastne k nám, pristupujú s veľkou dávkou emočnej inteligencie. Áno, napriek tomu, že sú to aplikácie, majú jednoznačne viac emočnej inteligencie ako niektoré mentálne unudené diskutujúce s naozajstným tlčúcim srdiečkom. Aplikácie sa mi krásne občas pripomenú, napíšu, čo nové sa deje s naším novým človiečikom, čo so mnou, aké vyšetrenia ma čakajú, ako nový človiečik vyzerá. Používam dve: tá prvá sa volá Pregnancy+ a tá druhá Hello Belly. Každá má svoje výhody. Pregnancy+ poskytuje viac podrobných informácií, článkov, blogov, má veľmi pekne spracovanú časovú os tehotenstva, pekné obrázky človiečika v bruchu. Tie sú naozaj skvelé na vizualizáciu toho, čo v tom bruchu okrem zastavených vetrov vlastne máte. Veľmi vtipné je prirovnávanie človiečika k ovociu a ako som nedávno objavila, veľkosť človiečika prirovnávajú aj k sladkostiam a čo je horšie k zvieratkám. Akože mať ježka v bruchu je skutočne krásna vizualizácia, o šteniatku ani nehovorím... ale keď tam budem mať jahňa, tak to už asi aj radšej porodím. Článkov je naozaj až až a vy si aspoň vycibríte angličtinu a tehotnejúca odkrvená hlávka dostane aspoň aký-taký tréning. Hello Belly je appka, ktorá mi je sympatická graficky, výberom tém a humorom. Na každý deň jeden článok, tehotenská jóga. Veľkým plusom je aj zapájanie rodiča mužského pohlavia, ktorý je počas tohto najkriašieho obdobia ženy často ešte zmätenejší ako samotná skoromatka. Na niektoré dni v týždni sú články vyslovene pre skorootcov a aj v “To do liste" sa slovo “dad” často objavuje. Čo je dobre. Lebo tak to má byť. Je to skvelé, žiť toto celé spoločne. A takmer rovnocenne. Tak, že vám je vlastne nadštandardne, i keď nepohodlne. Ale naraz zistítíte, že ten pán, s ktorým ste mali nechránenú ľúbkačku je ešte oveľa úžasnejší ako ste si dovtedy mysleli. Aj keď je to samozrejme často úplný debil, však hormóniky?

Nech vám je krásne, pohodlne a užívaco, milé spolu skoromamy.

 

Foto: © Kristína Tormová, 2019
Text: © Kristína Tormová, 2019

Starší blog
Novší blog
Zavrieť (Esc)

PÁČI SA TI ČO ROBÍME?

Ďakujem vám, milí moji. Za podporu, srandu, za to, že vás mám. Už tu mám 11 463 odberateľov, odberateliek a odberatelčiat, ktorým chodia od nás: tajné správy, občas  výnimočná zľava a vedia o novinkách ako prví. Budeme sa tešiť, ak sa do tejto skupiny pridáš. A neboj, nepíšeme často. My sami neznášame newslettre.

VIAC O OCHRANE OSOBNÝCH ÚDAJOV

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Hladať

Pridať do košíka